< Geri

"BUGÜN GENCİM YARIN YAŞLI"
Samankaya Şehit Süleyman Solak İlköğretim Okulu - SİVAS

23

Kasım

11

Proje Tarihi:

23.11.2011 - 23.11.2011

Proje Yöneticisi / Proje Sorumlusu:

Samankaya Şehit Süleyman Solak İlköğretim Okulu

Bahar Sevim

Uygulama Yeri:

Samankaya Köyü

Katılımcı Sayısı:

19

Amaç:

"Yalnız Değilsiniz" projemizin devamı olarak köyümüzdeki yaşlıları ziyaret ederek onlara moral vermek, öğrencilerimizi de büyüklerimize saygı, sevgi konusunda bilinçlendirmek.

Proje Açıklaması:

Samankaya Ş.S.S. İlköğretim okulu olarak köyümüzde önceden tesbit ettiğimiz yalnız yaşayan ve köyde yakınları bulunmayan yaşlı amca ve teyzelerimizi ziyarete gittik. yalnızlıklarını elimizden geldiğince paylaşmaya çalıştık.Önceden hazırladığımız giysi ve gıdalarımızı kolilere yerleştirdik ve gittiğimizde onlara verdik.

Sonuç:

3 ev ziyaretinde bulunduk. Bunlardan birinde yaşlı bir teyze ve oğlu birlikte yaşıyordu, kapıdan ziyaret gerçekleştirdik ve 2. eve gittik. Burda yaşlı bir amca ve teyze yaşıyordu, amca hasta olduğu için hastanede olduğunu öğrendik. Teyzemiz güler yüzle karşıladı bizi ve eve davet etti. Öğrencilerle birlikte içeri girip teyzemin halini hatrını sorduktan sonra teyzemiz bizi dualarla uğurladı. Son olarak tek yaşayan bir amcayı ziyaret ettik. Küçük bir odası ve mutfağından oluşan evine bizi güler yüzle buyur etti ve yalnızlığından dolayı bize üzüntüsünü anlattı. 1988 yılında eşini kaybeden amcamız o günden beri yalnız yaşadığını trafik kazasıyla birlikte dizinin kırıldığını ve bir gözünün kör olduğunu anlattı. Bu durum hepimizi hüzünlendirdi. Ziyaretimizden çok memnun olduklarını hem yüz ifadeleriyle misafirperverlikleriyle hemde sözleriyle dile getirdiler. Öğrencilerimiz ise onlara moral vermenin mutluluğunu yaşadı.