< Geri

"ÇARESİZ DEĞİLSİNİZ"
Şehit Hasan Önal Kız Teknik Ve Meslek Lisesi - ESKİŞEHİR

20

Aralık

11

Proje Tarihi:

20.12.2011 - 25.12.2011

Proje Yöneticisi / Proje Sorumlusu:

Şehit Hasan Önal Kız Teknik Ve Meslek Lisesi

Duygu Ergül

Uygulama Yeri:

Şehit Hasan Önal Kız Teknik ve Meslek Lisesi

Katılımcı Sayısı:

200

Amaç:

1- Amacımız kızlarımızın lise eğitimi süresinde veya sonrasında evlendirilmesini engelleyip gençleri ve ailelerini bu konuda daha bilinçli hale getirmek.
2- Son günlerde gündemden düşmeyen kadına şiddetin oranına dikkat çekmek ve kadınlara hukuki haklarını anlatmak üzere öğrenci velilerimizi okula davet edip onlara seminer vererek çaresiz olmadıklarını anlatmak.

Proje Açıklaması:

Genç yaşta evlendirilen ve bu yüzden bir sürü sıkıntıyla karşı karşıya gelen öğrencilerimizden yola çıkarak bu projeyi oluşturduk. Genç yaşta evlendirilmenin sonucunda yaşanan aile içi geçimsizlikler çoğu zaman şiddetle sonuçlanmakta ve şiddet gören kadınlar haklarını bilmedikleri için buna katlanmaktadırlar. Biz üç amaçla bu yola çıktık.
Birincisi genç kızlarımızın eğitimden vazgeçip evlilik hayatına yönelme eğilimlerindeki artışın önüne geçmek için onları ve velilerini bu konuda bilinçlendirmek.
İkincisi öğrenci velilerimizin ve öğrencilerimizin gün geçtikçe artan kadına şiddet olaylarına dikkatlerini çekmek.
Üçüncü ve son olarak şiddete maruz kalan velilerimize hukuki haklarını anlatarak onlara yardımcı olmak.
Sunumlar tamamen öğrenciler tarafından oluşturulan bir ekip tarafından gerçekleştirilecektir. Çok yönlü olan bu projeye tüm bayan okul velileri ve okul öğrencileri davet edilecektir.