< Geri

"BENİM GÖZÜMDEN BAKAR MISIN?"
Bucak Kız Teknik ve Meslek Lisesi - BURDUR

16

Ocak

12

Proje Tarihi:

16.01.2012 - 31.05.2012

Proje Yöneticisi / Proje Sorumlusu:

Kız Teknik Ve Meslek Lisesi

İlker Oflaz, Nazmiye Öğütçü

Uygulama Yeri:

Burdur - Bucak

Katılımcı Sayısı:

36

Amaç:

1- İlçemizdeki gençlerimize fotoğraf sanatını sevdirmeyi; zihinsel engeli olmayan gençlerimize eğitimci rolü üstlendirerek, zihinsel engeli olan öğrenciler ile birlikte çalışarak ortak bir fotoğraf sergisi oluşturmalarını sağlamayı amaçlamaktayız.
2- Öğrencilere sosyal yardımlaşmayı ve kaynaşmada etkin rol oynamanın önemini kavratmak.
3- Toplumsal olaylarda sorumluluk almalarını sağlayarak toplumsal bilinç kazandırmak.
4- Gençlere fotoğraf sanatını sevdirmek.
5- Zihinsel engelli öğrencilerle gençlerin kaynaşmalarını sağlamak.
6- Zihisel engelli öğrencilerin fotoğraf ile görsel algılarını arttırmalarını sağlayarak, çevreleriyle rahat iletişim kurmalarına yardımcı olmak.
7- Projede yer alan gençlerde birer fotoğraf sanatı eğiticisi olmanın alt yapısını oluşturmak.
8- Özel eğitimin önemini kavratmak ve sosyal etkinliklerle ilgili toplumsal farkındalığı arttırmak.
9- Projeden elde edilen ürünlerin sergilenmesini sağlayarak toplumsal ve kültürel etkinliklerle toplum yaşamında bilinçli gençlerin neler yapabileceğini ortaya koyarak gençlerin bilinçlenmesine katkı sağlamayı istemekteyiz.

Proje Açıklaması:

1- Ocak-Şubat ayları arasında projede yer alacak Bucak Kız Teknik ve Meslek Lisesi Fotoğrafçılık Kulübünden ve Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu'ndan gönüllü öğrenciler belirlenecek. Bu öğrencilere Ocak-Şubat 2012 tarihleri arasında temel fotoğrafçılık eğitimi verilecektir.
2- Kursu tamamlayan öğrenciler artık bir eğitmen olarak, rehber öğretmenler gözetiminde Bucak Cumhuriyet İlköğretim Okulu Özel Eğitim öğrencilerine, Bucak 75. yıl Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerine ve Bucak İsmail Şerife Sarı Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerine temel fotoğrafçılık eğitimi verecektir.
3- Bucak merkezde, Burdur'da olmak üzere en az 4 fotoğraf çekim gezisi düzenlenecektir.
4- Gezilerden elde edilen fotoğraflar 9 Nisan 2012 tarihinde Bucak Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürlüğü'ne teslim edilecektir. Fotoğrafların değerlendirmesi Bucak Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği üyelerinden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilecektir.
5- Dereceye giren öğrencilere Mayıs 2012 tarihinde yapılan sergi töreninde ödülleri verilecektir.

Sonuç:

İlçemiz gençlerine fotoğraf sanatını sevdirmek; zihinsel engelli öğrenciler ile gençlerin ortak çalışması sonucu hazırlanacak fotoğraf sergisi açmak, böylece zihinsel engelli gençlerin de yetenekli olduklarını göstermektir.